Český Šternberk, gotický hrad stojící na skalnatém břehu Sázavy, přibližně dvacet kilometrů východně od města Benešov, láká návštěvníky svou majestátní podobou již z dálky.

Hrad patří k nejstarším hradům v Čechách a většina jeho historie je spojena se šlechtických rodem Šternberků, kteří jsou i jeho dnešními majiteli.

Prohlídky hradem i jeho okolím

Hradní interiéry si můžete prohlédnout od dubna do října v rámci padesátiminutové prohlídky, která zahrnuje jak reprezentační sály hradu, tak soukromé pokoje různých příslušníků šlechtického rodu Šternberků. Vzhledem k tomu, že prohlídková trasa se nachází ve druhém patře hradu, návštěvníci k ní musí nejprve vystoupat prostřednictvím sto dvaceti schodů. Kromě vlastních prostor hradu mohou návštěvníci navštívit i tak zvanou hladomornu neboli mohutnou věž, která je součástí opevňovacího systému hradu a ze které je nádherný výhled do malebného okolí řeky Sázavy. Hrad ale nabízí i několik speciálních prohlídek, například komentovanou vycházku či cyklovycházku okolím hradu, noční prohlídky nebo speciální prohlídky pro rodiny s dětmi. Na návštěvu hradu Český Šternberk si vyhraďte alespoň hodinu a půl volného času.

Majestátní středověký hrad sice láká mnohé návštěvníky k přenocování, ale v současné době Český Šternberk ubytování ve svých prostorech neumožňuje.

Český Šternberk a jeho majitelé

Hrad byl založen v polovině třináctého století Zdeslavem z Divišova. Jméno hradu bylo odvozeno z němčiny od symbolu na jeho rodovém erbu, osmicípé zlaté hvězdy (stern – hvězda, berg – hora). Majitelé hradu tak byli od té doby známi jako páni ze Sternberga neboli Šternberkové. Označení „Český“ souvisí se skutečností, že rod vlastnil na Moravě ještě další hrad, který nesl jméno Šternberk. Velmi ojedinělá je skutečnost, že během téměř osmi set let historie hradu byli Šternberkové po většinu času jeho jedinými majiteli. V patnáctém století byl hrad dobyt Jiřím z Poděbrad, což mělo za následek jeho pozdně gotickou stavební úpravu se zaměřením na zlepšení hradního obranného systému.

Po třicetileté válce, během které zůstal Český Šternberk nedobytý, se jeho majitelé rozhodli přestavit interiéry hradu ve stylu baroka, a učinit tak hrad pohodlnějším k bydlení, zvenku si ale hrad zachoval svůj gotický ráz. Od osmnáctého do poloviny devatenáctého století se na Českém Šternberku vystřídalo mnoho různých majitelů, do rukou Šternberků se hrad vrátil roku 1841 v ne zcela dobrém stavu, většina vybavení interiérů zmizela v nenávratnu. Na začátku dvacátého století byl na hrad zaveden důmyslný systém vodovodu či elektřina tak, aby odpovídal moderním nárokům šlechty na bydlení.

Po druhé světové válce byl hrad zestátněn, ale jeho majitel Jiří Sternberg se stal na mnoho let jeho správcem. Rodu Šternberků byl poté hrad navrácen roku 1992 v rámci restituce.

Prohlídky a cenaOtevírací dobaKontaktMapaFotogalerieUbytování

Prohlídkové okruhy

  • Hrad má jednu prohlídkovou trasu
  • Prohlídka trvá cca 50 minut
  • Expozice se nachází ve druhém patře hradu a vede k ní 120 schodů
  • Prohlídka je pouze s průvodcem, poskytujeme výklad v češtině, angličtině, němčině, francouzštině a ruštině
  • Pro skupiny, které požadují jiný jazyk než výše uvedený, je možné domluvit tzv. prohlídku s překladatelem, tedy průvodce skupiny překládá výklad českého průvodce

Ceník

Český výklad
Dospělí 150 Kč
Senioři (nad 60 let) 100 Kč
Děti (4-15 let) 100 Kč
Studenti (do 26 let) 100 Kč
Rodinné (2 dospělí + max. 3 děti) 400 Kč
Studentská sleva bude poskytnuta pouze po předložení platného studentského průkazu
Cizojazyčný výklad
angličina, němčina, ruština, francouzština
Dospělí 230 Kč
Děti (4-15 let), studenti (do 26 let) 160 Kč
Výklad s překladatelem
pouze pro skupiny s vlastním tlumočníkem
není možné překládat do němčiny, angličtiny a francouzštiny
Dospělí 180 Kč
Děti (4-15 let), studenti (do 26 let) 130 Kč
Noční prohlídka
prohlídka začínající po termínu vyhrazeném pro poslední prohlídku
pouze na objednání
minimálně 10 osob 300 Kč/os.
Vstupné pro ZTP a doprovod
ZTP do 18 let zdarma
ZTP starší 18 let 100 Kč
ZTP/P zdarma
průvodci ZTP/P 100 Kč

Návštěvní doba

leden na objednání
únor na objednání
sobota-neděle prohlídka ve 13 hod.
březen na objednání
sobota-neděle prohlídka ve 13 hod.
duben sobota-neděle + svátky 9-17 hod.
pondělí-pátek na objednání
květen úterý-neděle + svátky 9-17 hod.
pondělí na objednání
červen úterý-pátek 9-17 hod.
sobota-neděle 9-18 hod.
pondělí na objednání
červenec úterý-neděle + svátky 9-18 hod.
pondělí prohlídky v 12:00 a 14:00
srpen úterý-neděle 9-18 hod.
pondělí prohlídky v 12:00 a 14:00
září úterý-neděle + svátky 9-17 hod.
pondělí na objednání
říjen sobota-neděle + svátky 9-17 hod.
pondělí-pátek na objednání
listopad na objednání
prosinec na objednání

Hrad je zcela uzavřen pouze 23.-27. 12.

Kontakty

Majitel: Zdeněk Sternberg
Kastelánka hradu: Zuzana Míková

Hrad Český Šternberk
257 27 Český Šternberk 1
Tel.: (+420) 317 855 101
E-mail: hrad@zsternberg.cz

Mapa

Fullscreen-Logo
Hrad Český Šternberk

načítám mapu - prosím čekejte...

Hrad Český Šternberk 49.733100, 17.301900 Gotický hrad byl založen Zdeslavem z Divišova před rokem 1241. V průběhu let zaznamenal několik úprav, které ovlivnily jeho výslednou podobu. Zásadní barokní přeměnou prošel po skončení třicetileté války, kdy byly upraveny především interiéry. V roce 1751 byl přistavěn dolní zámek. Zde byly umístěny byty úředníků a kanceláře. Prohlídková trasa vás zavede do bohatě vybavených a štuky zdobených reprezentačních pokojů, barokní kaple sv. Šebestiána s rokokovým oltářem nebo do snídaňového pokoje se stříbrnými figurkami. Za pozornost jistě stojí sbírky grafických listů ze 17. století, porcelánu nebo loveckých trofejí.

Fotky

Fotogalerie není momentálně k dispozici. Pokud máte fotografie hradu či zámku pošlete nám je na email: pamatky@cirda.cz.

Pokud Vaše Fotografie schválíme uhradíme Vám za každou fotku podle kvality od 20 – 50 Kč.
Maximálně zveřejníme pouze 20 fotografií na jeden památkový objekt.