Nedaleko od Prahy nalezneme mnoho hradů. Jedním z těch menších, ale velmi zajímavých je i hrad Houska, který je situován v kokořínských lesích asi čtyřicet kilometrů severně od Prahy. Hrad je dnes kulturní památkou a oblíbeným cílem mnoha turistů a dobrodruhů. Své návštěvníky láká především svou tajemností a pověstí o cestě do pekla. Na hradě se totiž údajně nachází průrva, vchod do pekla, který střeží černý mnich bez obličeje.

Nikdo ale neví, kde přesně se průrva nachází. Další pověst se vztahuje k době třicetileté války, kdy velitel švédských vojsk, který tu pobýval, byl údajně zároveň černokněžník a na hradě choval černou slepici, díky níž získal nesmrtelnost. Jinou zajímavostí hradu je skála, která hradem prostupuje, a můžete ji tak vidět nejen na nádvoří, ale i uvnitř hradu.

Najděte cestu do pekla

Houska nabízí jeden prohlídkový okruh, jehož součástí je i návštěva bývalé kočárovny, kde se nachází ručně vyřezávaný model mechanického pekla, který byl inspirován Dantovou Božskou komedií. V letním období se na hradě Houska koná mnoho různých kulturních akci, jako jsou středověké jarmarky či koncerty. Časová náročnost návštěvy hradu je přibližně jedna hodina.

Hrad Houska v současné době bohužel nenabízí svým návštěvníkům možnost ubytování.

Proč název hrad Houska?

Hrad byl založen Přemyslem Otakarem II. v první polovině třináctého století, tedy stejně jako nedaleký Bezděz. Hrad byl založen na místě, kde již dříve stávalo hradiště, které založil vévoda Slavibor pro svého syna, který se jmenoval Housek – odtud tedy název hradu. V průběhu století se hrad stal součástí majetku mnoha šlechtických rodů a zároveň prošel i mnoha přestavbami. Dnešní podoba je převážně renesanční s prvky gotiky. Ve dvacátých letech dvacátého století hrad koupil senátor a zároveň prezident Škodových závodů v Plzni Josef Šimonek, který celý hrad zrekonstruoval a opravil. V době druhé světové války byl hrad součástí Sudet, a tak byl využíván německou armádou, v padesátých letech tu byl archiv knihovny v Klementinu. V současné době je hrad opět majetkem potomků Josefa Šimonka.

Prohlídky a cenaOtevírací dobaKontaktMapaFotogalerieUbytování

Prohlídkové okruhy

plné vstupné 100 Kč
zlevněné vstupné
(děti do 15 let, studenti, senioři)
70 Kč
rodinné vstupné
(2 dospělí + 2 děti do 15 let)
300 Kč
poplatek za psa 20 Kč

Na vybrané akce (v kalendáři s poznámkou) příplatek 10 Kč / osoba

Další služby

  • Rezervace prohlídek
  • prodej suvenýrů
  • občerstvení
  • pronájem prostor
  • možnost svatebních obřadů
  • pořádání kulturních akcí, plesů apod.

Návštěvní doba

duben sobota, neděle 10.00 – 17.00
květen úterý až neděle 10.00 – 17.00
červen úterý až neděle 10.00 – 17.00
červenec úterý až neděle 10.00 – 18.00
srpen úterý až neděle 10.00 – 18.00
září úterý až neděle 10.00 – 17.00
říjen sobota, neděle 10.00 – 16.00

dále je OTEVŘENO: Velký pátek, Velikonoční pondělí a 28. 10.

Provozní dny

Mimo hlavní prohlídkový okruh hradu, samostatně, v prostorách bývalé kočárovny – ozvučené, ručně vyřezávané pohyblivé DANTOVO PEKLO.
Jednotné vstupné 50 Kč.

Kontakty

Houska 1, 471 62 p.Okna
telefon: 728 351 101
email: houska.kastelan@centrum.cz, kastelan@hradhouska.cz

www.hradhouska.cz

Mapa

Fullscreen-Logo
Hrad Houska

načítám mapu - prosím čekejte...

Hrad Houska 50.490904, 14.623983 Hrad Houska je masivní objekt na půdorysu čtyřúhelníku s vnitřním nádvořím. Období středověku připomínají jedinečné nástěnné malby v hradní kapli. Nejvzácnějším interiérem je pak Zelená světnice s malbami ze 16. století nebo rytířský salonek.

Fotky

Fotogalerie není momentálně k dispozici. Pokud máte fotografie zámku pošlete nám je na email: pamatky@cirda.cz.

Zveřejníme je zde s Vaším autorským jménem.