Hrad Kokořín, který se nachází na skalním ostrohu uprostřed krásné přírody v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, bývá spojován s obávanými loupeživými rytíři, kteří na něm údajně sídlili. Z vyhlídky válcové věže hradu, která měří třicet osm metrů, je krásný výhled do okolí. Jeho dnešní novogotický vzhled je výsledkem nákladné rekonstrukce původní zříceniny hradu ze začátku dvacátého století.

Hrad Kokořín se nachází ve Středočeském kraji přibližně dvacet kilometrů severně od města Mělník.

S průvodcem či individuálně

Kokořín nabízí svým návštěvníkům dva prohlídkové okruhy. První prohlídkový okruh zahrnuje komentovanou prohlídku starého paláce s průvodcem a následně samostatnou individuální prohlídku hradních ochozů a vyhlídkové věže. Druhý prohlídkový okruh obsahuje pouze samostatnou vyhlídku z věže. Návštěvníci mohou Kokořín navštívit v době od začátku dubna do konce října, na návštěvu Kokořína je vhodné mít alespoň hodinu a půl času.

Ubytování v prostorech hradu Kokořín není možné.

Od zříceniny zpátky ke hradu

Hrad Kokořín dal s největší pravděpodobností v polovině čtrnáctého století postavit Hynek Berka z Dubé. Hrad byl následně velmi poničen husitskými válkami, a v průběhu patnáctého a šestnáctého století tak často střídal majitele. Významným krokem, který dějiny hradu velmi ovlivnil, bylo v sedmnáctém století rozhodnutí císaře Ferdinanda zařadit Kokořín mezi tak zvané prokleté hrady, které nesmějí být opravovány. To vedlo k dalšímu chátrání hradu a v té době se také podle pověstí stal místem, kde pobývali loupeživí rytíři v čele s Petrovským z Petrovic. Na začátku devatenáctého století hradní zřícenina zaujala spisovatele Karla Hynka Máchu, který měl k tomuto kraji velmi kladný vztah. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století kupuje kokořínskou zříceninu šlechtic Václav Špaček, který ji za pomoci tehdejších předních historiků nechává nákladně zrekonstruovat. Po druhé světové válce byl Kokořín majetkem státu, ale v roce 2006 byl opět navrácen rodině Špačků.

 

Prohlídky a cenaOtevírací dobaKontaktMapaFotogalerieUbytování

Prohlídkové okruhy

Hrad Kokořín nabízí návštěvníkům dvě prohlídkové trasy:

  • I. prohlídkový okruh – prohlídka s průvodcem – starý palác, samostatně ochozy a vyhlídka z věže
  • II. prohlídkový okruh – samostatná vyhlídka z věže
Okruh I. + II. II. – věž
Základní vstupné – dospělí 90 Kč 40 Kč
Studenti (od 15 do 26 let) 60 Kč 40 Kč
Důchodci (nad 65 let), invalidé 60 Kč 40 Kč
Děti do 6 let Zdarma Zdarma
Děti do 15 let 50 Kč 20 Kč
Prohlídka mimo otevírací dobu
(pro skupinu min. 10 lidí po předběžné dohodě se správou hradu)
150 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti 6-15 let) 240 Kč

Návštěvní doba

Období od – do (začátek poslední prohlídky)
leden, únor, březen Po dohodě se správou hradu
duben soboty, neděle 9:00 – 16:00 hod.
všední den po telefonické domluvě
květen 9:00 – 15:45 hod. (pondělí zavírací den)
červen, červenec, srpen 9:00 – 16:45 hod. (pondělí zavírací den)
září 9:00 – 15:45 hod. (pondělí zavírací den)
říjen soboty, neděle 9:00 – 15:45 hod.
listopad, prosinec Po dohodě se správou hradu

Kontakty

Telefon:

+420 315 695 064

EMAIL:

Mapa

Fullscreen-Logo
Hrad Kokořín

načítám mapu - prosím čekejte...

Hrad Kokořín 50.440391, 14.576535 Původní hrad Kokořín byl založen po roce 1320 pravděpodobně pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé. V následujícím století jej pobořili husité, ale byl obnoven. Po skončení třicetileté války přestal být udržovaný, protože byl zařazen mezi hrady, které svojí výhodnou polohou mohou lákat nepřátele. V 19. století z něj byla jen zřícenina, která chytla za srdce nejednoho malíře a také K. H. Máchu. Dnešní podobu hrad získal v roce 1918 díky rozsáhlé rekonstrukci Jana Špačka. Dnes spatříte mohutnou válcovou věž, která se svojí výškou 38 metrů tvoří dominantu hradu a byla upravena na vyhlídku. V hradním paláci si pak prohlédnete ukázku středověkého bydlení společně s dobovými sbírkami. Zajímavostí je, že se zde natáčela pohádka Princezna se zlatou hvězdou.

Fotky

Fotogalerie není momentálně k dispozici. Pokud máte fotografie hradu či zámku pošlete nám je na email: pamatky@cirda.cz.

Pokud Vaše Fotografie schválíme uhradíme Vám za každou fotku podle kvality od 20 – 50 Kč.
Maximálně zveřejníme pouze 20 fotografií na jeden památkový objekt.