Mnoho hradů je spojených s pověstmi o ukrytém pokladu, jedním z nich je i hrad Potštejn. Poklad, který by měl být údajně ukrytý v některé z jeho tajných podzemních chodeb, tu měl kdysi schovat jeden loupeživý rytíř. Tento poklad nejen inspiroval mnohé k jeho hledání, ale stal se zároveň i motivem pro Aloise Jiráska a jeho knihu Poklad.

Zřícenina hradu Potštejn se nachází v podhůří Orlických hor nedaleko města Rychnov nad Kněžnou v malebném údolí řeky Divoká Orlice.

Vraťte se o několik století zpět a představte si hrad v jeho plné kráse

Hrad Potštejn si můžete prohlédnout prostřednictvím čtyřicetipětiminutové komentované prohlídky s průvodcem v období od začátku dubna do konce října. V areálu kdysi majestátního hradu můžete zhlédnout několik pozůstatků mohutných bran, expozici o historii hradu, pozůstatky kostela svatého Jana Nepomuckého, bývalou studnu či kapli Svatých schodů, kterou zde nechal vybudovat v osmnáctém století hrabě Jan Antonín Horbuval Chamaré, když na hradě marně hledal již zmíněný poklad rytíře Mikuláše a kvůli jeho kopání se část hradu zřítila. V areálu hradu se nachází také skleněný úl, v němž můžete pozorovat život včel.

Hrad Potštejn nenabízí žádnou možnost ubytování.

Kde se vzal a kde je ukrytý místní poklad?

Gotický hrad Potštejn byl pravděpodobně založen během třináctého století, první písemná zmínka o něm pochází ale až ze století čtrnáctého. Ve čtrnáctém století byl majitelem hradu rytíř Mikuláš, který vraždou pomstil smrt svého otce, který byl také zavražděn. Za to byl králem Janem Lucemburským dán do vězení. Po odpykání tretu se vrátil na Potštejn a stal se z něj loupeživý rytíř, který se svými přáteli přepadal kolemjedoucí kupce. Jan Lucemburský tak na rytíře Mikuláše vypravil vojsko vedené svým synem Karlem IV., který hrad roku 1339 dobyl. Mikuláš při dobývání hradu zemřel a od té doby se traduje i pověst, že v ruinách hradu zůstalo i velké množství zlata, stříbra a drahých kamenů z jeho loupeživé činnosti. Hrad Potštejn se poté stal majetkem císaře Karla IV. Významným se hrad stal během vlády jeho dalšího majitele krále Jiřího z Poděbrad, od konce patnáctého století patřil Potštejn rodu Pernštejnů, kteří pokračovali s rozšiřováním hradního areálu v renesančním stylu. Již v šestnáctém století však Jaroslav z Pernštejna musel z finančních důvodů hrad prodat a na Potštejně se za krátkou dobu vystřídalo mnoho majitelů. Hrad začal chátrat a stávala se z něj zřícenina. V osmnáctém století se potštejnské panství stává majetkem hraběte Jana Antonína Horbuvala Chamaré, který si nedaleko hradu nechal postavit zámek ve stylu baroka. Hrad Potštejn ho však svou pověstí o pokladu velmi lákal, a tak podnikl v jeho areálu rozsáhlé hledání, žádný poklad se mu ale najít nepodařilo.

Prohlídky a cenaOtevírací dobaKontaktMapaFotogalerieUbytování

Prohlídkové okruhy

Doba prohlídky cca 45 minut s průvodcem. Poslední prohlídka vždy 45 minut před uzavřením hradu. Provádí se od 5 osob a více. V areálu hradu možnost občerstvení a prodej upomínkových předmětů.

dospělí 70,- Kč
ZTP, důchodci 60,- Kč
děti do 15-ti let 40,- Kč
děti do 6-ti let zdarma
v případě skupinového
zájezdu dětí do 6-ti let
10,- Kč
vstupné za psa 10,- Kč

Návštěvní doba

duben a říjen: soboty, neděle a svátky
9.00 – 12.00 13.00 – 16.00
květen – září: úterý – neděle, svátky
9.00 – 12.00 13.00 – 17.00

Kontakty

517 43 Potštejn

Tel: 494 546 812; 494 546 810

Mobil: 603 416 959

Mapa

Fullscreen-Logo
Hrad Potštejn

načítám mapu - prosím čekejte...

Hrad Potštejn 50.078052, 16.308818 Hrad byl založen na konci 13. století a později patřil mezi rozsáhlejší a významější objekty u nás. Do historie a především do literatury vstoupil hrabě Harduval de Chamaré, který dvacet let na hradě usilovně hledal poklad. Neúspěšně. Zato Alois Jirásek našel v jeho příběhu inspiraci k napsání románu a pozdější autoři i filmový námět. Hrad se nacházel ve špatném technickém stavu. Ve 2. polovině 20. století byl zrekonstruován a zpřístupněn veřejnosti. V hradním areálu jsou často pořádány kulturní a společenské akce nebo svatební obřady.

Fotky

Fotogalerie není momentálně k dispozici. Pokud máte fotografie hradu či zámku pošlete nám je na email: pamatky@cirda.cz.

Pokud Vaše Fotografie schválíme uhradíme Vám za každou fotku podle kvality od 20 – 50 Kč.
Maximálně zveřejníme pouze 20 fotografií na jeden památkový objekt.