Obklopen nádhernými skalami Českého ráje se téměř na dohled od města Turnov nachází malebný hrad Valdštejn. Z jeho terasy se návštěvníkům otevírá krásný výhled na nedaleké Trosky a Skalní město.

Valdštejn je zajímavý také tím, že jeho sklepní i půdní prostory slouží jako úkryt po různé druhy netopýrů.

Zajímavé exteriéry i interiéry

Areál hradu, jeho exteriéry a sklepení s expozicí archeologie a kaplí svatého Jana Nepomuckého si mohou návštěvníci prohlédnout samostatně, bez průvodce. Interiéry hradu jsou přístupné pouze s průvodcem a zahrnují především místnosti zařízené v klasicistním a romantickém stylu. Délka komentované prohlídky je přibližně čtyřicet pět minut. Hrad je pro návštěvníky otevřen od dubna do října.

Ubytování na hradě Valdštejn není možné.

Zajímavá historie hradu

Hrad Valdštejn byl založen přibližně v polovině třináctého století Jaroslavem z Hruštice. Jelikož se gotický hrad stal rodovým sídlem, byli jeho potomci poté označování jako pánové z Valdštejna. Valdštejnové byli majiteli hradu do konce čtrnáctého století. V patnáctém století procházel hrad těžkými časy. Nejprve byl obsazen husity, roku 1424 hrad dobyl Jan Žižka a následně loupeživými rytíři. Problematické bylo i časté střídání majitelů hradu, to také vedlo k tomu, že byl původní hrad rozdělen na dva nové hrady. V polovině šestnáctého století celý hrad poničil rozsáhlý požár. Na konci sedmnáctého století se na zřícenině hradu usadil poustevník Václav Holan Rovenský a zřícenina se stala oblíbeným místem poutníků.

O znovuobnovení poničeného hradu se zasloužil Albrecht z Valdštejna a jeho potomci, Valdštejnům poté hrad patřil ještě dalších dvě stě let. Zajímavostí je, že hrad byl veřejnosti zpřístupněn již v první polovině devatenáctého století a to jeho tehdejšími majiteli rodem Lexů z Aehrenthalu, kteří v jeho okolí vybudovali i množství turistických tras s vyhlídkami do okolí. V současné době je hrad Valdštejn majetkem města Turnov.

 

Prohlídky a cenaOtevírací dobaKontaktMapaFotogalerieUbytování

Prohlídkové okruhy

Expozice

Klasicistní dům

Expozice je připravena v prvním patře tohoto domu a zahrnuje dvě místnosti, Slavnostní sál a salonek.

Romantický palác

Romantický palác se nachází na třetím skalním bloku. Palác nechal roku 1836 postavit Alois Lexa z Aehrenthalu na místě původního středověkého paláce.

Biliární sál

Bývalý biliární sál se nachází na spojnicové terase mezi druhým a třetím skalním blokem. Místnost slouží k expozičním účelům. V současné době zde probíhá výstava „Valdštejn za husitských válek“ prostřednictvím originálních kostýmů z Barrandov Studia, které byly použity v Husitské trilogii režiséra Otakara Vávry.

Kaple sv. Jana Nepomuckého

Kapli nechala postavit v 1. čtvrtině 18. stol. hraběnka Marie Markéta z Valdštejna z odkazu svého manžela Františka Josefa hraběte z Valdštejna. Současná podoba kaple pochází z 19. století za Aloise Lexy z Aehrenthalu.

Středověké sklepení hradu

V prostorách středověkého sklepení hradu Valdštejn je instalována první stálá expozice v Čechách věnovaná pískovcům.

Kočárovna

V prostorách bývalých kočároven u vstupní klasicistní brány jsou umístěny pokladna hradu a krámek se suvenýry.

Vstupné s průvodcem 
plné 90,- Kč
snížené* 60,- Kč
rodinné** 240,- Kč
Vstupné bez průvodce 
plné 70,- Kč
snížené 50,- Kč
rodinné 190,- Kč
Speciální dětské prohlídky*** (červenec – srpen)
dospělí 70,- Kč
děti (od 6 do 15 let) 60,- Kč
děti malé (od 3 do 5 let) 20,- Kč
Organizované skupiny dětí do 6 let 10,- Kč/osoba
Příplatek za prohlídku mimo stanovenou otevírací dobu 40,- Kč/osoba
Příplatek za cizojazyčný výklad (pouze předem objednané skupiny) 40,- Kč/osoba
Příplatek za psa  20,- Kč

Návštěvní doba

Měsíc  Dny  Čas Poslední vstup do hradu je umožněn:
 DUBEN soboty, neděle, svátky 10.00 – 16.30       v 16:30
 KVĚTEN denně mimo pondělí   9.30 – 16.30       v 16:30
 ČERVEN – SRPEN denně   9.00 – 17.30       v 17:30
 ZÁŘÍ denně   9.30 – 16.30       v 16:30
 ŘÍJEN soboty, neděle, svátky 10.00 – 16.30       v 16:30

Kontakty

Hrad Valdštejn, 511 22 Turnov
majitel: Město Turnov
telefon: 739 014 104, 733 565 254
e-mail: info@hrad-valdstejn.cz

Mapa

Fullscreen-Logo
Hrad Valdštejn

načítám mapu - prosím čekejte...

Hrad Valdštejn 50.562340, 15.168343 Na okraji pískovcového skalního města, na třech skalních blocích, vznikl kolem roku 1260 hrad, jehož tři části spojily dřevěné mosty. Stavitelé využili jako materiálu i samotnou skálu, do které vyhloubili několik místností. Hrad byl trvale obydlen do poloviny 16. století, kdy vyhořel. Později jej získal do vlastnictví Albrecht z Valdštejna. V 18. století byl přistavěn barokní kostelík a dva kamenné mosty, jeden z nich zdobí sochy světců. V 19. století změnily tvář hradu částečné novogotické úpravy. V současnosti si můžete prohlédnout interiéry klasicistního i romantického paláce s bohatým dobovým vybavením nebo kapli sv. Jana Nepomuckého. V prostorách středověkého sklepení pak naleznete expozici věnovanou pískovcům. Z hradeb je také pěkný výhled do okolí.

Fotky

Fotogalerie není momentálně k dispozici. Pokud máte fotografie hradu či zámku pošlete nám je na email: pamatky@cirda.cz.

Pokud Vaše Fotografie schválíme uhradíme Vám za každou fotku podle kvality od 20 – 50 Kč.
Maximálně zveřejníme pouze 20 fotografií na jeden památkový objekt.