Není příliš obvyklé, aby se na zámku či hradě spolu snoubilo staré a nové, historické a moderní. Na zámku Častolovice tomu tak ale je a nemalou měrou se o to zasluhuje jeho současná majitelka hraběnka Diana Phipps Sternbergová. Častolovice jsou tak zámkem, který stále žije. Zámek je navíc obklopen krásným parkem s výjimečnou růžovou zahradou a oborou s bílými daňky.

Malebný renesanční zámek Častolovice se nachází v podhůří Orlických hor asi deset kilometrů jihozápadně od Rychnova nad Kněžnou.

Objevte kouzlo bohatě vybavených interiérů

Zámek nabízí jednu prohlídkovou trasu, díky které nahlédnete do reprezentačních i soukromých prostor zámku, které jsou spjaté s jeho nejvýznamnějšími majiteli, šlechtickým rodem Sternbergů. V interiérech se nachází velké množství nábytku, obrazů, historický zbraní a dalších uměleckých předmětů z doby renesance, baroka, empíru i biedermeieru. Historicky velmi cenné jsou zachovalé renesanční kazetové stropy z konce šestnáctého století. Zámek je otevřen od dubna do října a na jeho návštěvu je vhodné vyčlenit si alespoň hodinu a půl volného času.

Na zámku Častolovice není zatím možnost ubytování se v jeho prostorech.

Návrat od novogotiky zpět k renesanci

Počátky historie dnešního zámku sahají do třináctého století, kdy na jeho místě stávala vodní tvrz. V následujících čtyřech stoletích sídlo patřilo mnoha různým majitelům, kteří ho pak vodní tvrz přestavěli na renesanční zámek. Na konci sedmnáctého století se zámek konečně stává majetkem jeho nejvýznamnějších obyvatel, šlechtického rodu Sternbergů neboli česky Šternberků. Ti také část zámku ve druhé polovině devatenáctého století přestavěli ve stylu novogotiky a v okolí zámku založili rozlehlý zámecký park. Na začátku dvacátého století byly ale novogotické prvky ze zámku odstraněny, a zámku se tak vrátila jeho původní renesanční podoba, kterou má dodnes. Po druhé světové válce by zámek několik desetiletí majetkem státu, ale v roce 1992 byl v restituci navrácen původním majitelům, rodině Sternbergů.

 

Prohlídky a cenaOtevírací dobaKontaktMapaFotogalerieUbytování

Prohlídkové okruhy

Vstupné do expozice zámku

DOSPĚLÍ 115 Kč
DĚTI OD 3.LET, STUDENTI, SENIOŘI 75 Kč
RODINNÁ VSTUPENKA 310 Kč

Vstupné pro zájezdy a hromadné akce

DOSPĚLÍ 105 Kč
DĚTI OD 3.LET, STUDENTI, SENIOŘI 65 Kč
DĚTI DO 6 TI LET (MATEŘSKÉ ŠKOLY) 45 Kč

Návštěvní doba

Zámek, expozice a kavárna otevřena každý den kromě pondělí vždy od 9:00 do 18:00 hodin. Otevřeno bude i na státní svátky 5. a 6. července.

Zámecký  park, zvěřinec a dětské hřiště jsou otevřeny denně po celý rok a uzavírají se při setmění.

Kontakty

Masarykova 1
Častolovice 517 50
Tel.: 494 323 646
GSM: 732 832 442
Info@zamek-castolovice.cz

Mapa

Fullscreen-Logo
Zámek Častolovice

načítám mapu - prosím čekejte...

Zámek Častolovice 50.130885, 16.187239 Malebný zámek  Častalovice prošel v minulosti několika zásadními proměnami. První podobu mu na přelomu 16. a 17. století vtiskla renesance, v 70. letech 19. století byl přestavěn v novogotickém duchu, který byl posléze na počátku 20. století zcela nahrazen novorenesancí. Dobové a bohatě zařízené interiéry skrývají osobitě malované kazetové stropy s biblickými a římskými motivy. Zámecké interiéry mají velmi cenné zařízení a bohaté sbírky obrazů i zbraní. Hlavní zámecký sál zdobí 24 nástropních maleb. Chloubou zámecké expozice je velký Rytířský sál. Zámek obklopuje anglický park a obora, ve které žije stádo bílých daňků a ptáci emu. Jak v parku, tak i na zámku se konají svatební obřady, bankety, koncerty, společenské a kulturní akce.

Fotky

Fotogalerie není momentálně k dispozici. Pokud máte fotografie hradu či zámku pošlete nám je na email: pamatky@cirda.cz.

Pokud Vaše Fotografie schválíme uhradíme Vám za každou fotku podle kvality od 20 – 50 Kč.
Maximálně zveřejníme pouze 20 fotografií na jeden památkový objekt.