Nedaleko hranic s Rakouskem se nachází významná architektonická památka, která byla v roce 1992 zapsána i na Seznam světového dědictví UNESCO státní hrad a zámek Český Krumlov. Zámecký komplex ležící v malebném prostředí nad meandrem řeky Vltavy je po Pražském hradu druhým největším hradním a zámeckým komplexem v České republice a nachází se v něm například i zcela unikátní barokní divadlo či venkovní otáčivé hlediště pro místní divadelní představení.

Celý komplex je jedinečnou ukázkou architektury od čtrnáctého do devatenáctého století a dlouhodobě patří mezi nejnavštěvovanější památky v České republice.

Od zámku přes divadlo, vyhlídkovou věž až po zámecký park

Zámek je otevřen od dubna do října a návštěvníci si ho mohou prohlédnout prostřednictvím několika prohlídkových tras. První prohlídkový okruh zahrnuje především interiéry z doby renesance a baroka, návštěvníci tak během padesát pěti minut zhlédnou například rokokový maškarní sál či eggenberský sál se zlatým kočárem. Druhý prohlídkový okruh návštěvníky seznamuje s nejvýznamnějšími majiteli zámku, rodem Schwarzenbergů, a jejich reprezentačními i soukromými pokoji z devatenáctého století.

Součástí této prohlídky je i jedinečný plášťový most, jehož chodby spojují zámek se zámeckým divadlem. Samostatně je možné navštívit místní barokní divadlo, které i s bohatou sbírkou kostýmů, jevištní techniky a kulis patří k nejzachovalejším na světě, či expozici hradního muzea s množstvím cenných předmětů ze zámeckých depozitářů a také zámeckou věž, která návštěvníky po vystoupání sto šedesáti dvou schodů odmění nezapomenutelným výhledem na celé město a okolí. Milovníci jezdectví mohou navštívit i místní konírnu a sedlárnu, které jsou v přístupné v době letních prázdnin. V okolí zámku se nachází rozsáhlý zámecký park s letohrádkem Bellarie, hudebním pavilonem, fontánou a již zmíněným otáčivých hledištěm.

I když zájem o možnost ubytování se na zámku Krumlov je obrovský, zámek zatím žádné ubytovací možnosti nenabízí, v jeho bezprostřední blízkosti jich je však velké množství.

Rožmberkové i Schwarzenbergové

Místo, kde dnešní zámek stojí, bylo podle archeologických nálezů osídleno již v době bronzové. Gotický hrad zde někdy kolem poloviny třináctého staletí založili páni z Krumlova, kteří byli větví mocného šlechtického rodu Vítkovců. Po jejich vymření ve čtrnáctém století hrad zdědili Rožmberkové, kteří hrad vlastnili po dobu tří století a během nich hrad přestavili v renesanční zámek. Na začátku šestnáctého století byl ovšem Petr Vok z Rožmberka donucen Český Krumlov z finančních důvodů prodat císaři Rudolfu II. Ten zámek záhy věnoval rakouské šlechtické rodině Eggenbergů, kteří ze zámku vytvořili své reprezentační sídlo ve stylu baroka i s divadlem a zámeckou zahradou.

Po vymření rodu Eggenbergů se Český Krumlov roku 1719 stává majetkem Schwarzenbergů, kteří jeho prostory dále upravovali. Od devatenáctého století ale zámek postupně ztrácel význam a přestal být trvale obýván, neboť Schwarzenbergové přesídlili na nedaleký zámek Hluboká. Po druhé světové válce se zámek stal majetkem státu.

 

Prohlídky a cenaOtevírací dobaKontaktMapaFotogalerieUbytování

Prohlídkové okruhy

I. prohlídková trasa: renesanční a barokní apartmány (základní prohlídkový okruh I.)

Prohlídka původních historických zámeckých interiérů z doby renesance a baroka. Součástí prohlídkové trasy je mimo jiné zámecká kaple sv. Jiří, eggenberský sál se „zlatým“ kočárem a proslulý rokokový maškarní sál.

 • 9.00–16.00
 • (dospělí) Koupit lístek
 • délka 55 minut
 • max. 45 osob
 • nutnost rezervace pouze pro skupiny

II. prohlídková trasa – apartmány z 1. a 2. poloviny 19. století (základní prohlídkový okruh II.)

Druhá prohlídková trasa seznamuje návštěvníky s historií rodu Schwarzenbergů. Začíná návštěvou schwarzenberské portrétní galerie s obrazy nejvýznamnějších příslušníků rodu od 15. do počátku 20. století, prochází přes původní historické interiéry z 1. a 2. poloviny 19. století a končí prohlídkou unikátních spojovacích chodeb plášťového mostu

 • (dospělí)
 • délka 55 minut
 • max. 25 osob
 • nutnost rezervace pouze pro skupiny

Zámecké barokní divadlo (výběrový prohlídkový okruh)

Barokní divadlo na zámku v Českém Krumlově reprezentuje vyspělou barokní scénu. Jde o jedno z nejkomplexněji zachovaných barokních divadel na světě s původní divadelní budovou, orchestřištěm, jevištěm a mašinérií, stovkami divadelních kostýmů a kostýmních doplňků, dekorací a scénických doplňků, osvětlovacích těles, libret atp. Barokní divadlo se i díky citlivé obnově stalo ojedinělou památkou světového významu.

 • 10.00–15.00
 • (dospělí)
 • délka 45 minut
 • max. 20 osob
 • nutnost rezervace pro jednotlivce i skupiny

Hradní muzeum a zámecká věž (individuální prohlídkový okruh III.)

Expozice Hradního muzea skýtá návštěvníkům jedinečnou příležitost prohlédnout si množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, které připomínají nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství. Expozice Hradního muzea má charakter historické muzejní instalace z 19. století. Interiéry jsou vybaveny historickými svítidly, zrestaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín. Zámecká věž je odnepaměti symbolem Českého Krumlova a výrazem jeho bohaté historie a výtvarné krásy.

 • 9.00–17.00
 • (dospělí)
 • délka minut
 • neomezeně
 • rezervace není nutná

Konírna, sedlárna (individuální prohlídkový okruh III.)

Poutavá expozice, jejímž nejpřitažlivějším artefaktem je schwarzenberský vůz pro korunovaci císařovny Marie Terezie v Praze, tažený slavnostně vystrojeným šestispřežím. Pro zapřažené grošáky se dokonce dochovaly postroje včetně ozdobných sametových vyšívaných pokrývek. Další zajímavostí jsou slavnostní sáně tažené koněm v přepychovém postroji. Vystavené jsou také dochované čabraky, ohlávky, udidla, barokní sedla a další součásti jezdecké výstroje. Knížecí konírna na V. zámeckém nádvoří byla vybudována v letech 1750 – 1752, v přízemí tzv. Renesančního domu, schwarzenberským dvorním stavitelem Františkem Jakubem Fortinem (Fortinim) v bezprostřední blízkosti Zámecké jízdárny. V jejích prostorách, zastropených valenou klenbou, bývali ustájeni polokrevníci, které využívala vrchnost k projížďkám po okolí. V interiéru konírny je dodnes dochováno na 22 výklenků s tesanými kamennými žlaby a u prostředního okna bohatě profilovaná nádrž na vodu.

 • (dospělí)
 • max. 20 osob
 • rezervace není nutná

Zámecká zahrada

Nejrozsáhlejší částí zámeckého areálu je barokní zahrada založená ve 2. polovině 17. století. Rozkládá se na návrší a svahu přiléhajícím z jihozápadní strany k zástavbě pátého zámeckého nádvoří. Skládá se ze čtyř částí: terasy tzv. Štěpnice, terasy tzv. Letní jízdárny lemované kulisami vzrostlých lip, terasy tzv. Dolního parteru s náznakově rekonstruovanou rokokovou úpravou a kaskádovou fontánou a terasy tzv. Horní zahrady s volnou zahradní úpravou, hudebním pavilonem, rokokovým letohrádkem Bellarie a čtvercovým zámeckým rybníkem.

 • 8.00–19.00
 • prohlídka bez průvodce (dospělí)
 • délka 0 minut
 • neomezeně
 • rezervace není nutná

Návštěvní doba

Období Dny Hodiny
1. 11.–1. 4. uzavřen
2. 4.–31. 5. út–ne 9.00–16.00
1. 6.–31. 8. út–ne 9.00–17.00
1. 9.–31. 10. út–ne 9.00–16.00

Kontakty

Státní hrad a zámek Český Krumlov
Zámek čp. 59
381 01 Český Krumlov

telefon

Rezervace: +420 380 704 721

Aktuální změna rezervace: +420 380 704 738

e-mail

ceskykrumlov@npu.cz

www.zamek-ceskykrumlov.cz

Mapa

Fullscreen-Logo
Zámek Český Krumlov

načítám mapu - prosím čekejte...

Zámek Český Krumlov 48.812970, 14.314113 Malebný zámek a hrad patří spolu s městským jádrem mezi památky světového dědictví UNESCO. Je jedním z nejvýznamnějších a nejrozsáhlejších areálů v Evropě. Tvoří ho 40 budov a palácových staveb, 5 nádvoří a rozlehlá zámecká zahrada. Hrad vznikl v 1. polovině 13. století. Typickou podobu vtiskla zámku renesance, ačkoliv byl později upraven i v duchu baroka. Pro prohlídku zámeckého komplexu si můžete vybrat dvě trasy, které vás seznámí se způsobem života šlechty v jednotlivých historických obdobích. Prohlídka exteriéru areálu vás seznamí s působivou architekturou a se vzácnými freskami na fasádách budov pěti zámeckých nádvoří. Kolem zámku se rozkládá barokní zahrada s francouzskou a anglickou úpravou. Určitě si také nenechte ujít světově proslulé zámecké barokní divadlo, které je vybaveno originálními dekoracemi.

Fotky

Fotogalerie není momentálně k dispozici. Pokud máte fotografie hradu či zámku pošlete nám je na email: pamatky@cirda.cz.

Pokud Vaše Fotografie schválíme uhradíme Vám za každou fotku podle kvality od 20 – 50 Kč.
Maximálně zveřejníme pouze 20 fotografií na jeden památkový objekt.