Gotický hrad, jehož jméno bylo odvozeno od rozsáhlého skaliska, na kterém byl vystavěn – to je hrad Kámen. Hrad se nachází na Vysočině, přibližně patnáct kilometrů západně od Pelhřimova.

Hrad láká nejen milovníky historie, ale také jednostopých vozidel – motorek, v jeho prostorech je již mnoho let významné muzeum těchto strojů.

Historie i technika

Při návštěvě hradu Kámen si mohou návštěvníci zvolit, zda chtějí navštívit interiéry hradu nebo muzeum historických motocyklů či obojí. Prohlídka hradních interiérů zahrnuje prostory starého paláce s velkým sálem, který v minulosti sloužil k reprezentačním účelům, v paláci jsou k vidění i původní hodinové stroje z osmnáctého století, které pocházejí z pelhřimovských městských bran, či model, který znázorňuje podobu hradu ve středověku. Dále v rámci prohlídky interiérů návštěvníci zhlédnou lovecký salon, knihovnu, jídelnu, hudební salon, které ukazují životní styl na přelomu devatenáctého a dvacátého století, či hradní kapli. Muzeum motocyklů vzniklo v prostorech hradu ve spolupráci s Národním technickým muzeem a závody ČZ Strakonice a Jawa. Muzeum mapuje více než stoletou historii motocyklů na našem území a najdeme v něm velké množství cenných exponátů, například motocykl Laurin a Klement z roku 1898. Hrad Kámen je veřejnosti otevřen od dubna do října a na jeho návštěvu vám postačí přibližně hodina času.

Na hradě Kámen není k dispozici žádné ubytování.

Od gotiky přes renesanci a baroko zpět k novogotice

Gotický hrad byl postaven v polovině třináctého století a až do začátku šestnáctého století byl královským letním hradem. V následcích dvou století byl Kámen majetkem šlechtického rodu Malovců, kteří hrad renesančně přestavěli a v sedmnáctém století nechali u hradu postavit i barokní kapli Panny Marie Bolestné, která sloužila i jako rodinná hrobka. Od osmnáctého století hrad postupně ztrácel svůj význam a střídalo se na něm velké množství různých majitelů, kteří ho neudržovali. Hrad tak postupně chátral, ale i tak na konci devatenáctého století prošel tehdy moderní novogotickou přestavbou. Dnes je hrad Kámen pobočkou Muzea Vysočiny Pelhřimov.

Prohlídky a cenaOtevírací dobaKontaktMapaFotogalerieUbytování

Prohlídkové okruhy

TRASA A – INTERIÉRY HRADU – s průvodcem cca 40 minut

DOSPĚLÍ
90,-
 Kč
SENIOŘI, STUDENTI, DĚTI OD 6 LET
60,-
 Kč
RODINNÉ VSTUPNÉ (2 dospělí + 2-3 děti od 6 let)
230,-
 Kč

 

TRASA B – MOTOCYKLY – bez průvodce

DOSPĚLÍ
80,-
 Kč
SENIOŘI, STUDENTI, DĚTI OD 6 LET
50,-
 Kč
RODINNÉ VSTUPNÉ (2 dospělí + 2-3 děti od 6 let)
200,-
 Kč

 

TRASA A + B – CELÝ HRAD – s průvodcem cca 60 minut

DOSPĚLÍ
100,-
 Kč
SENIOŘI, STUDENTI, DĚTI OD 6 LET
70,-
 Kč
RODINNÉ VSTUPNÉ (2 dospělí + 2-3 děti od 6 let)
260,-
 Kč

 

Návštěvní doba

 POSLEDNÍ PROHLÍDKY TRASY A
květen, červen, září
Út – Ne, svátky
10 – 17
16:00
červenec, srpen
Út – Ne, svátky
10 – 18
16:30
duben, říjen
So – Ne, svátky
10 – 17
16:00

Od 1. listopadu do 31. března je ZAVŘENO.

Poslední vstup na trasu B je možný nejpozději 30 minut před zavírací hodinou.

Kontakty

Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p.o.
pobočka Hrad Kámen
Kámen č.p. 1
394 13 Kámen

: 00071307

Telefon

565 426 609 – rezervace prohlídek, informace
721 846 931 – správce památkového objektu
565 323 184 – Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o. (spojovatelka, informace)

E-mail

hrad.kamen@muzeumpe.cz
muzeum.pelhrimov@muzeumpe.cz

Mapa

Fullscreen-Logo
Hrad Kámen

načítám mapu - prosím čekejte...

Hrad Kámen 49.424445, 15.013890 První zmínky o hradu pocházejí z počátku 14. století. V letech 1356-66 jej nechal Jindřich z Ziegelheinu, mistr královské kuchyně, přestavět na hradní palác. V letech 1640-77 za Malovců proběhla další přestavba, tentokrát na barokní zámek. Současná podoba sídla je však výsledkem pseudogotických úprav z let 1860-70, které provedl Václav Enis z Atteru. V současnosti jsou zde pro vás připraveny dva prohlídkové okruhy, z nichž jeden vám představí způsob bydlení a životního stylu na panském sídle v 19. a počátkem 20. století. Druhá trasa nabízí prohlídku expozice historických jednostopých vozidel a ukázku starého paláce.

Fotky

Fotogalerie není momentálně k dispozici. Pokud máte fotografie hradu či zámku pošlete nám je na email: pamatky@cirda.cz.

Pokud Vaše Fotografie schválíme uhradíme Vám za každou fotku podle kvality od 20 – 50 Kč.
Maximálně zveřejníme pouze 20 fotografií na jeden památkový objekt.