Čarodějnické procesy, to se většině lidí vybaví při vyslovení jména zámku Velké Losiny. Tyto procesy, které zde na konci sedmnáctého století skutečně probíhaly, se staly námětem pro známou knihu spisovatele Václava Kaplického i pozdější stejnojmenný film Kladivo na čarodějnice.

Zámek Velké Losiny, který leží v malebném údolí řeky Desná nedaleko města Šumperk, však své návštěvníky láká i na velmi zajímavou architekturu s charakteristickými arkádami.

Projděte si zámek skrz na skrz

K prohlídce zámku si můžete vybrat některou z jeho prohlídkových tras. Základní šedesát minut trvající okruh návštěvníky zavede především do prostor zařízených ve stylu renesance a baroka, jeho součástí je i prohlídka barokní zámecké kaple či knihovny. Druhý, opět hodinu trvající, okruh návštěvníkům přibližuje rod Lichtenštejnů, kteří byli významnými majiteli zámku, a provede je místnostmi zařízenými ve styku rokoka či biedermeieru. Milovníci historie mohou využít možnosti prohlédnout si celý zámek Velké Losiny prostřednictví obou prohlídek dohromady. Handicapovaným nabízí zámek unikátní možnost bezbariérové prohlídky prostřednictvím videoprojekce v přízemí zámku. Zámek je otevřen od dubna do října. V budově zámeckého letohrádku je možné do konce září zhlédnout výstavu k padesátému výročí natáčení filmu Kladivo na čarodějnice. U zámku se nachází i zámecký park s množstvím vzácných dřevin.

Zámek Velké Losiny nenabízí návštěvníkům možnost ubytování ve svých prostorech.

Velké Losiny a čarodějnické procesy

V místech dnešního zámku stávala ve středověku vodní tvrz, ta ale byla v šestnáctém století nahrazena renesančním zámkem, který si zde nechali postavit pánové ze Žerotína. Žerotínové také v této době zakládají nedaleké papírny a lázně. Interiéry zámku byly vybaveny již spíše ve stylu baroka. Nejznámější dobou z historie zámku je konec sedmnáctého století, kdy mezi lety 1678 až 1692 v jeho prostorech probíhaly procesy s lidmi, kteří byli údajně posedlí ďáblem. Celkem je známo padesát šest obětí těchto inkvizičních procesů, jejichž vykonavatelem byl inkvizitor Jindřich František Boblig z Edelstadtu. Na začátku devatenáctého století se zámek Velké Losiny stává majetkem šlechtického rodu Lichtenštejnů, kteří rozšířili původní zámeckou zahradu do podoby anglického parku a interiéry zámku upravili ve stylu empíru a rokoka. Dnes je tato národní kulturní památka majetkem státu.

Prohlídky a cenaOtevírací dobaKontaktMapaFotogalerieUbytování

Prohlídkové okruhy

I. Žerotínové na Losinách (základní okruh)

Prohlídková trasa zavede návštěvníky do nevšedních interiérů pozdní renesance a raného baroku. Prohlídka zahrnuje velkou jídelnu s koženými tapetami, dva pokoje s gobelíny, zámeckou knihovnu a galerii předků. Tyto místnosti si udržely podstatnou část svého vzhledu ze 17. století. Velkým zážitkem je prohlídka pozdně barokní kaple. Pro tento prohlídkový okruh je možné využít Klíč k památkám.

 • 9.00–16.00
 • 130 Kč (dospělí)
 • délka 60 minut
 • max. 35 osob
 • nutnost rezervace pouze pro skupiny

II. Lichtenštejnové na Losinách

Expozice tzv. nízkého zámku, představuje tři rokokové pokoje vybavené původním historickým nábytkem. Součástí prohlídky jsou také dvě koupelny z konce 19. století a počátku 20. století, které sloužily Lichtenštejnům. Následuje unikátní Liechtensteinská kuchyně z počátku 20. století, která se dochovala v původní podobě. Prohlídku uzavírají tři pokoje zařízené ve stylu biedermeieru. Pro tento prohlídkový okruh je možné využít Klíč k památkám.

 • 130 Kč (dospělí)
 • délka 60 minut
 • max. 25 osob
 • nutnost rezervace pouze pro skupiny

Prohlídka celého zámku (I. a II. trasa dohromady)

Prohlídková trasa spojuje I. a II. prohlídkový okruh. Návštěvníci tak spatří obě prohlídkové trasy za zvýhodněné vstupné. Pro tento prohlídkový okruh NENÍ MOŽNÉ využít Klíč k památkám.

 • 200 Kč (dospělí)
 • délka 100 minut
 • max. 25 osob
 • nutnost rezervace pouze pro skupiny

Zámecká expozice – Vysoký zámek – videoprojekce

Bezbariérová prohlídka vysokého zámku formou videoprojekce. Pro tento prohlídkový okruh NENÍ MOŽNÉ využít Klíč k památkám.

 • 60 Kč (dospělí)
 • délka 50 minut
 • max. 25 osob
 • nutnost rezervace pouze pro skupiny

Návštěvní doba

Období Dny Hodiny
28. 7.–31. 8. út–ne 9.00–17.00
1. 9.–30. 9. út–ne 9.00–16.00
1. 10.–31. 10. so–ne 9.00–15.00
1. 11.–31. 3. uzavřen

Kontakty

Státní zámek Velké Losiny
Zámecká 268
788 15 Velké Losiny

telefon +420 583 248 380

e-mail velkelosiny@npu.cz

IČ: 75032333
DIČ: CZ 75032333

Mapa

Fullscreen-Logo
Zámek Velké Losiny

načítám mapu - prosím čekejte...

Zámek Velké Losiny 50.023350, 17.030783 V roce 1531 začala být původní vodní tvrz upravována Janem mladším ze Žerotína na renesanční zámek. Ten byl koncem 17. století dále rozšířen o barokní dvoupodlažní křídlo s arkádovými ochozy. Zámecké interiéry jsou otiskem vlivu doby od renesance po klasicismus. V průběhu návštěvy tak máte možnost shlédnout vrcholná díla italských, vlámských a holandských malířů žijících v 17. až 18. století, zbrojnici s jedinečným souborem pušek a pistolí předních mistrů oboru nebo rytířský sál s renesančním kasetovým stropem. Zajímavostí je, že toto místo proslulo nechvalně známými čarodějnými procesy, kterými se inspiroval Václav Kaplický k napsání knihy Kladivo na čarodějnice. Kolem se rozkládá park s pozůstatky barokní socharšké výzdoby.

Fotky

Fotogalerie není momentálně k dispozici. Pokud máte fotografie hradu či zámku pošlete nám je na email: pamatky@cirda.cz.

Pokud Vaše Fotografie schválíme uhradíme Vám za každou fotku podle kvality od 20 – 50 Kč.
Maximálně zveřejníme pouze 20 fotografií na jeden památkový objekt.